لبه تیغ: میراث زنان بازیگر سینمای ایران ساخته دکتر بهمن مقصودلو گذشته

جمعه، ۱۲ می ۲۰۱۷ ،
۷:۰۰ بعد‌از‌ظهر
- Markham, ON, Canada

گروه هنری موج نو با مدیریت عارف محمدی برگزار میکند: مستند لبه تیغ به زبان فارسی وبا زیرنویس انگلیسی

لبه تیغ: میراث بازیگران زن ایرانی" پروژه‌ای است که از سال ۲۰۰۲ آغاز شده و در سال ۲۰۱۵ به اتمام رسیده و در اروپا، آمریکا و ایران فیلمبرداری شده است. فیلمساز از میان بیش از ۱۰۰ بازیگر زن سینمای پیش از انقلاب، ۲۱ بازیگر را انتخاب کرده که در ۴۶۳ فیلم قبل از انقلاب نقش اول و تاثیرگذاری داشته‌اند.
بهمن مقصودلو، کارگردان فیلم، می‌گوید بدون اغراق اکثر این زنان برای ورود به سینما با مردان خانواده جنگیده بودند: "یکی کتک خورده، دیگری ازخانه و خانواده طرد شده، یکی را به خانه راه نداده‌اند. حتی پسر عموی یکی از آن‌ها با هفت تیر آمد تا این 'لکه ننگ ' را از دامن خانواده پاک کند. ولی آن‌ها میدان را خالی نکردند."
فیلم با شیوه روایتگری، کلاژی است از گفتگو با بازیگرانی چون روح انگیز سامی‌نژاد (بازیگرفیلم دخترلر)، ژاله علو، زینت مودب خطیبی (بازیگرنقش اول نخستین دو فیلمی که در داخل ایران تهیه شده است )، شهلا ریاحی(بازیگر، کارگردان و تهیه کننده)، ایرن زازیانس، پوری بنایی (بازیگر و تهیه کننده)، فرزانه تائیدی، ویدا قهرمانی، نیلوفر، کتایون، سوسن تسلیمی، فخری خوروش، سیمین غفاری، پروانه معصومی، زری خوشکام، کبرا سعیدی با نام هنری "شهرزاد" (بازیگر و کارگردان) ، شهره آغداشلو، مری آپیک، پرتو نوری علاء (بازیگر نقش اول فیلم آرامش درحضور دیگران) و فهیمه راستکار. این فیلم جایگاه و نقش زن در این سینما را از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۹ بررسی کرده و از طریق کلیپ‌های سینمایی کمیاب و به دقت انتخاب شده به نمایش می‌گذارد.
در فیلم همچنین از آسیا قسطانیان، روفیا، آذرشیوا، فروزان، عصمت صفوی (اولین زن فارغ التحصیل رشته تئاتر) و لرتا بازیگر برجسته تئاتر و سینما نیز یاد شده است و نماهایی از فیلم‌های آن‌ها به نمایش در می‌آید.
فیلم شرایط زن بازیگر ایرانی را از لحظه ورود به سینما تا پیش از انقلاب اسلامی در جامعه‌ای مردسالار و به شدت تحت نفوذ مذهب به نمایش می‌گذارد. جامعه‌ای که جایگاه خاصی را برای این زنان تعیین کرده است که عبور از مرزهای آن همان جنگ میان سنت و مدرنیته و به مثابه راه رفتن بر لبه تیغ است.
برگرفته از گزارشی به نوشته فیروزه خطیبی / بی بی سی فارسی

ادامه
برگزار کننده:

لطفا آخرین اخبار رویداد را از اطلاعات تماس جویا شوید، کدوم مسئولیتی در قبال تغییر اطلاعات رویدادها ندارد.   گزارش اشکال یا اشتباه مربوط به این رویداد

این رویداد را تبلیغ کنید
کمدی صحنه مازیار جبرانی در نیویورک
۱۵ تا ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷ - New York, NY
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
Sponsored Ad
کمدی صحنه مازیار جبرانی در نیویورک
۱۵ تا ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
اعضای بدن فوتبالیست جوان ایرانی اهدا شد
نامه سیدحسن خمینی به روحانی درباره یک عزل
شگفتی‌های اختتامیه جشنواره کن ۲۰۱۷/ نیکول کیدمن غایب بود/ نخل طلا به فیلم سوئدی رسید
مشکلات رابطه جنسی‌ سالم بلای زندگی مشترک ایرانی!
الهام علی‌اف در ریاض برای ترامپ سنگ تمام گذاشت!
افزایش آمار کشته شدگان تب‌کنگو
بدون تعارف با میوه فروش جانباز اردبیلی حامی روحانی ...
روحانی در کدام استانها و کشورها بیشترین رای را ...
این دو بانوی ایرانی پرچم ایران را در بالای بلندترین ...
تصاویر و ویدیوهای مستند روایت آزادسازی خرمشهر
زنان این استان دور افتاده الگوی سایر ایرانیان شده ...
تصاویر کارناوالهای خودجوش شادی هواداران روحانی ...